FAMA 38. FESTIWAL ARTYSTYCZNY MŁODZIEŻY AKADEMICKIEJ Świnoujście 14 - 27 LIPCA 2008
38. FESTIWAL ARTYSTYCZNY MŁODZIEŻY AKADEMICKIEJ Świnoujście 14 - 27 LIPCA 2008 38. FESTIWAL ARTYSTYCZNY MŁODZIEŻY AKADEMICKIEJ Świnoujście 14 - 27 LIPCA 2008

FAMA W OBIEKTYWIE


Na początek, fotografie Tomka Stokowskiego.

Twarze i zdarzenia. Ludzie i wydarzenia.
Fama ze sceny i zza kulis.

Obejrzyjcie koniecznie!
http://www.stokowski.za.pl/fama2008/index.htmlWERDYKT


Jury FAMY w składzie:
Jaro Gawlik
Adam Grzanka
Jarosław Koziara
Konrad Pawicki
Alicja Sawicka
Magdalena Ujma
Katarzyna Wolnik-Sayna

Postanowiło przyznać następujące Nagrody i Wyróżnienia:

Tytuły Laureatów festiwalu FAMA 2008 otrzymują:
> Tomasz Stokowski - za teksty napisane podczas festiwalu
> Grupa Tektura - za projekty: „Tektura”, „Poezja do kotleta” oraz „Der”
> twórcy spektaklu „Happy Birthday, Świecie”
> zespół Niceness
> Kalina Kasprzak
> Zofia Łuksza
> Karolina Serocka
> Cezary Odolak

Nagrodę Tajemniczego Wielbiciela Talentów w wysokości 300 zł otrzymuje Piotr Krępeć.

Nagrodę organizacyjną, ufundowaną przez byłych i obecnych dyrektorów festiwalu, w wysokości 800 zł, za pozytywny wkład w procesy organizacyjne festiwalu, otrzymuje Jakub Sawicki.

Tytuł Laureata festiwalu FAMA 2008 oraz nagrodę w wysokości 1 000 zł otrzymuje zespół Dwootho.

Tytuł Laureata festiwalu FAMA 2008 oraz nagrodę w wysokości 1 000 zł otrzymuje zespół Blue Machine.

Nagrodę im. Mariana Redwana, ufundowaną przez przyjaciół patrona nagrody, za poziom prezentowanych tekstów i całokształt prac związanych z literaturą na festiwalu, oraz równorzędne nagrody w wysokości 1 000 zł, otrzymują: Ireneusz Pieczonka oraz Robert Rybicki.

Nagrodę Trytona, ufundowaną przez Prezydenta Świnoujścia, przyznawaną najwybitniejszej osobowości artystycznej festiwalu oraz równorzędne nagrody w wysokości 2 500 zł, otrzymują: zespoły Lont oraz Pchełki.

Trójząb Neptuna – nagrodę w wysokości 3 000 zł, przyznawaną za najdonioślejsze wydarzenie artystyczne festiwalu, otrzymują twórcy spektaklu „Jak powstał świat” (reż.J.Zielina).


Organizatorzy pragną również podziękować:

> Rektorowi Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Profesorowi Wojciechowi Müllerowi oraz Prorektorowi Politechniki Radomskiej, Profesorowi Zbigniewowi Łukasikowi ze wsparcie udzielone podczas realizacji festiwalu;

> Darkowi Ryżczakowi, szefowi Centrali za organizację klubu festiwalowego;

> Tadeuszowi Surze, administratorowi Amfiteatru, za niezawodną i skuteczną pomoc;

> Zbyszkowi „Poldkowi” Dobroszowi, za poprawianie świata;

oraz

> uczestnikom warsztatu wokalnego, twórcom koncertu „Disco Party Złoty Kolczyk”, za niezapomniane show muzyczno - kabaretowe.


Świnoujście, 26 lipca 2008, Jazz Club CentralaFAMA TUŻ ZA ROGIEM


W trakcie dwóch tygodni trwania Festiwalu każdy z uczestników będzie miał szansę zaprezentowania swojej twórczości.

Wybrane osoby wezmą udział w pracach poszczególnych warsztatów festiwalu.

Oprócz tego, niektórzy uczestnicy zostaną zaangażowani do realizacji festiwalowych projektów. Projekty te zostaną w pełni przygotowane w trakcie Festiwalu. Ich twórcy będą walczyć o jedną z głównych nagród festiwalu – Trójząb Neptuna.

26 lipca w Amfiteatrze odbędzie się Koncert Finalowy. Zaprezentują się w nim najlepsi uczestnicy FAMY, wybrani przez reżysera i kierownika muzycznego koncertu.
W drugiej części Koncertu Finałowego odbędzie się występ Andrzeja Smolika z zespołem.

Główne sceny Festiwalu:
Amfiteatr
Muszla Koncertowa
Miejski Dom Kultury
Hala w Basenie Północnym
Jazz Club Centrala (klub festiwalowy)
Restauracja Konstelacja
plaża, promenada i ulice Świnoujścia


Pozdrawiamy i do zobaczenia w Świnoujściu!

Bogusław Bojczuk - Prezes Zarządu Fundacji ALMA-ART
Tomasz Paduch - Dyrektor Festiwalu
Alicja Sawicka - Dyrektor Programowy FestiwaluKWALIFIKACJA NA FAMĘ


W związku z licznymi mailami, dotyczącymi udziału w festiwalu, śpieszę poinformować, że:

Przede wszystkim – należy podkreślić, że termin ostatnich zrealizowanych eliminacji to 13 czerwca. Do tego czasu nie mogliśmy podejmować żadnych decyzji w kwestii listy uczestników. Proces ustalania, kto zostanie zaproszony na Famę, przypomina rozwiązywanie równania z wieloma niewiadomymi. Ponieważ – z jednej strony dysponujemy pewną pulą miejsc. Z drugiej natomiast – aby te miejsca zapełnić, konieczna jest konsultacja z każdym wykonawcą. W celu ustalenia terminu pobytu i prezentacji. Niejednokrotnie jest tak, że nie uzyskujemy tej informacji od razu, ponieważ poszczególne grupy muszą się między sobą naradzić: ustalić, kto ma kiedy czas, kto kiedy może wziąć urlop. Jest to rzecz jasna w pełni zrozumiałe i uzasadnione. Ale musimy w związku z tym czekać na odpowiedź – zanim skontaktujemy się z kolejną grupą czy wykonawcą.

Staram się stopniowo dzwonić do każdego z Was. A dzwonię według kolejności (hierarchii) ustalonej przez Biuro Organizacyjne i przedstawicieli Rady Programowej (ponieważ nie mamy możliwości, by zaprosić wszystkich twórców rekomendowanych na festiwal, musimy dokonać jakiejś selekcji). I niestety, nie jestem w stanie zrobić tego w trybie błyskawicznym. Proszę więc wszystkich o cierpliwość oraz oczekiwanie na telefon. I będę Wam wszystkim wdzięczna za wyrozumiałość. Dokładam starań, by jak najszybciej zamknąć listę uczestników.

Nie ukrywam, że bardzo cieszy nas takie zainteresowanie festiwalem...

Pozdrawiam gorąco,
Alicja Sawicka
Dyrektor Programowy FAMATRÓJZĄB NEPTUNA – wyniki pierwszego etapu


Mamy przyjemność poinformować, że do realizacji podczas Famy zostały przyjęte następujące projekty:

„Czwarty wymiar” (realizacja: ASP Poznań)
Nierozerwalną częścią FAMY są turyści i mieszkańcy Świnoujścia. To właśnie oni są głównymi adresatami projektu. Ingerując w przestrzeń, w której się znajdują, przeprowadzona zostanie z nimi abstrakcyjna gra wizualna. Jej celem jest nakreślenie pola dla skojarzeń i możliwość wielorakiej interpretacji powstałych obiektów. Geometryczne, znakowe działania rzeźbiarskie, takie jak: uprzestrzennienie płaszczyzny, zmiana formy w czasie oraz jej przemieszczanie, będą przedmiotem cyklicznych akcji w mieście. Obecność zarówno na plaży, ulicach, jak również w nocnym życiu festiwalu, będzie okazją do wkroczenia w inny wymiar postrzegania przestrzeni.

„Happy Birthday, Świecie!” (koordynacja: Justyna Rochowiak)
Projekt teatralny, łączący taniec (bollywood, arabski, afrykański, współczesny), grę aktorską (pantomima, styl szekspirowski), teatr ognia, śpiew biały, wizualizacje, grę na różnych instrumentach. A wszystko to służy przedstawieniu mitów o powstaniu świata. Mity są przedstawiane w sposób różnorodny kulturowo i stylistycznie. Twórcy nawiązują do świadomości współczesnej, będącej często mieszanką wielu dalekich kultur. I tak na przykład mit słowiański jest przedstawiony w konwencji indyjskich filmów bollywood, mit afrykański w stylu szekspirowskim, mit aztecki w stylu słowiańskim. Jednak widz bez problemu będzie mógł zidentyfikować pochodzenie mitu dzięki wizualizacjom i komentarzom aktorów. Wizualizacje umiejscawiają daną historię na mapie, a aktorzy łączą wszystkie mity w spójną całość.

„Jak powstał świat” (koordynacja: Jakub Zielina)
Najważniejszą tajemnicą człowieka jest pytanie o źródło istnienia, rozumianego jako uwolnienie bytu od nicości. Znaczenie mitu kosmogonicznego jest dla społeczeństw pierwotnych zasadnicze. Odwołanie do stworzenia świata pojawia się we wszelkich obrzędach związanych z szeroko rozumianym początkiem – wyjściem z choroby, narodzinami, zawarciem związku małżeńskiego, nadejściem wiosny. Spektakl ma stanowić hołd złożony ludowym wierzeniom, baśniowo - mitycznym obrazom, funkcjonującym w wyobraźni przodków. Symboliczna projekcja ludzkiego lęku przed tym, co niepojęte, stanowi inspirację dla działań wizualnych połączonych z muzyką. To artystyczne spojrzenie na zaginione dziedzictwo kultury ludowej, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych środków wyrazów, staje się zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Pomimo nawiązań do kultury ludowej, projekt pozostaje jednak realizacją autorską. W aranżacjach muzycznych wykorzystany zostanie flet prosty, ludowe instrumenty perkusyjne, ale i kwartet smyczkowy, gitara elektryczna oraz elektroniczne sample. Równorzędne dopełnienie muzyki stanowi taniec współczesny. Nawiązuje on do ludowych tańców obrzędowych, ilustrujących mityczne wyobrażenia o pokonaniu chaosu. Spektakl uzupełnią projekcje multimedialne, przedstawiające sytuacje nawiązujące do archaicznych wierzeń.

„Na pełnym morzu” (koordynacja: Grzegorz Piłat)
Spektakl, będący twórczą wariacją na motywach dramatu Sławomira Mrożka. Na brzegu morza zostanie zbudowana duża tratwa – scena, wokół której zgromadzi się publiczność. Zapadający mrok, sztuczne oświetlenie, muzyka wykonywana na żywo oraz horyzont morza podkreślą specyficzną atmosferę dramatu. Publiczności zostanie ukazana historia trzech – uwięzionych na środku morza mężczyzn – którym skończyły się zapasy żywności i w związku z tym postanawiają przeprowadzić demokratyczne wybory, mające na celu wyłonienie tego, kto z nich zostanie zjedzony.

„Powstanie sztuki” (realizacja: Grupa Bardzotwórcza „Brygada”)
Motywacją projektu jest chęć uhonorowania pamięci młodych ludzi, którzy w czasie Powstania Warszawskiego podjęli desperacką walkę o wolność, jak również zamiar zwrócenie uwagi, iż wolność stanowi podstawowy czynnik determinujący nowoczesność i sztukę najnowszą. Wolność umożliwia rozwój i swobodę wypowiedzi twórczej. Dzięki temu sztuka może rozwijać się w przestrzeni publicznej w dowolnych formach, wychodzi z podziemia, staje się dostępna dla szerokiej publiczności. Uczestnikami festiwalu są młodzi artyści najczęściej urodzeni po roku 1980. Wielu z nas nie pamięta czasów gdy wolność była ograniczana, czasów, które przypadły w udziale również studentom, tworzącym Famę w przeszłości. Wychowani w czasach wolności traktujemy ją jako coś naturalnego, przestajemy ją doceniać. Proponując publiczności różnorakie działania artystyczne, twórcy chcą wciągnąć odbiorców do aktywnego udziału. Przedsięwzięcie oparte jest na strukturach charakterystycznych dla niekontrolowanych zrywów, dopuszcza elementy improwizacji i zaskoczenia. Projekt ma stać się bodźcem do debaty publicznej, polem interaktywnych działań i warsztatem kreatywności. Cały projekt składa się pojedynczych, krótkotrwałych, pozornie niekontrolowanych „zrywów sztuki” – wydarzeń w przestrzeni publicznej, zawierających elementy improwizacji i zaskoczenia (happening, performance, instalacja).

„Twarze Famy” (tytuł roboczy) (realizacja: Agata Dębicka)
Autotematyczna refleksja nad wyjątkowym charakterem wydarzenia, jakim jest Festiwal FAMA. Autorka zamierza w graficznej formie podjąć próbę odpowiedzi na pytanie: Czy na pewno to uczestnicy tworzą festiwal, czy może festiwal tworzy uczestników? Za podstawowy "budulec" i źródło inspiracji ma służyć codzienne życie FAMY, nieoficjalna część festiwalu, oraz ci z jego uczestników, którzy zostaną zaangażowani jako modele. Efektem mają być portrety tych właśnie osób. Prace nie będą jednak tylko odzwierciedleniem wyglądu zewnętrznego postaci portretowanej, ale mają oddawać niepowtarzalny klimat festiwalu, analizować specyficzną relację, jaka łączy FAMĘ i jej uczestników, a także stanowić wartość estetyczną samą w sobie.

...................................

Warunki realizacji oraz dokładny budżet poszczególnych projektów zostaną ustalone bezpośrednio z poszczególnymi autorami.

Ponadto – należy podkreślić, że zgodnie z ideą konkursu (interdyscyplinarność projektów) do przedstawionych powyżej działań zostaną zaangażowani także inni – poza głównymi realizatorami – uczestnicy Famy.

Gratulujemy i dziękujemy za cierpliwość w oczekiwaniu na wyniki.

Organizatorzy Festiwalu FAMAWAŻNE!!!


W związku z problemami technicznymi prosimy o kierowanie wszystkich maili na adres: fama.festiwal@gmail.comPRZYJEDŹ NA FAMĘ


Celem festiwalu jest prezentacja najzdolniejszych artystów młodego pokolenia, doskonalenie ich warsztatu oraz realizacja projektów, stanowiących inicjatywę uczestników FAMY.

Festiwal jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym. Jego uczestnikiem może być każdy twórca, reprezentant dowolnej formy działalności artystycznej.

FAMA to:
- Prezentacja młodych artystów
- Realizacja projektów premierowych
- Cykl warsztatów artystycznych
- Prezentacje gwiazd
- Nagrody dla najlepszych uczestników festiwalu

Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem oraz do udziału w działaniach festiwalowych. >> dział ZGŁOSZENIA
fot.M.Paszkiewicz


Fundacja Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma – Art, ul. Ordynacka 9, 00 – 364 Warszawa, e-mail: fama@fama.org.pl